Navigácia

Smernice

2/2020

 

 

 

2/2020

 

SMERNICA O ORGANIZOVANÍ ŠKOLSKÝCH VÝLETOV, EXKURZIÍ, VYCHÁDZOK

 

Základnej školy s materskou školou č.374, 082 35 Hermanovce

 

 

 

 

 

Organizácia

Základná škola s materskou školou Hermanovce

Identifikačné číslo organizácie (IČO)

37877496

Obec a PSČ  

082 35 Hermanovce, pošta Hendrichovce

Ulica a číslo

Hermanovce 374

Štát

Slovenská republika

Právna forma 

Právny subjekt

Štatutárny orgán

Mgr. Eduard Michálek, riaditeľ školy

 

 

 

Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Hermanovce (ďalej len „škola“)  schvaľuje túto smernicu.

 

Platnosť smernice  od 20. 01. 2020

 

 

 

Formálna úprava

Novela Vyhlášky MŠ SR o ZŠ č. 223/2022 Z .z

 

 

 

Hermanovce, 25. 08. 2023                                                           Mgr. Eduard Michálek, riaditeľ školy

 

 

Prerokované pedagogickou radou 28. 08. 2023

                               

 

Čl. I

Úvodné ustanovenia

  1. Interná smernica je  v nadväznosti na Vyhlášku č. 320/2009 Z. z. o základnej škole.
  2. Organizácia školských výletov, exkurzií a vychádzok sa riadi hlavne touto smernicou a Vyhláškou MŠ SR o základných školách.
  3. Predmetom smernice je upraviť jednotný postup pedagogických zamestnancov pri organizovaní školského výletu, exkurzie a vychádzok.
  4. Obsah tejto smernice tvorí neoddeliteľnú súčasť pracovných povinností všetkých pedagogických zamestnancov organizujúcich školské výlety, exkurzie, vychádzky, ako aj tých, ktorí sú v úlohe pedagogického dozoru na týchto školských akciách.

 

Čl. II

Všeobecné pokyny

1. Na začiatku školského roka predložia učitelia plán vychádzok, exkurzií a výletov na schválenie riaditeľovi školy. Riaditeľ  školy ich zaraďuje do plánu práce školy.

2. Pre žiakov 1. - 4. ročníka ZŠ sa organizujú  jednodňové výlety v okruhu najviac 100 km od miesta školy. Žiaci sa musia z výletu vrátiť najneskôr do 17.00 h. Neskorší príchod len so súhlasom riaditeľa školy a po informovanom súhlase zákonného zástupcu.

Pre žiakov 5.-9. ročníka ZŠ možno organizovať 1-2 dňové výlety. Ak sa výlet organizuje ako tematický zájazd, turistické putovania a je spojený s výchovno-vzdelávacím programom, možno ho predĺžiť o nasledujúce dni pracovného voľna.

3. Pre plavecké a lyžiarske výcvikové zájazdy žiakov platia okrem týchto pokynov osobitné predpisy a vyhlášky.

4. Školský výlet, exkurzia alebo škola v prírode sa môže uskutočniť, ak sa ho zúčastní minimálne 75% žiakov danej triedy alebo spojených ročníkov.

5. Na výletoch sa môžu zúčastniť len žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie. V sporných prípadoch môže učiteľ požiadať školského alebo odborného lekára o stanovisko.

6. Na výletoch, ktoré majú v programe turistiku alebo športový program, sa môžu zúčastniť len žiaci, ktorí majú primeranú fyzickú kondíciu a ktorí si v predpríprave osvojili potrebné poznatky, zručnosti a bezpečnostné pravidlá (postavenie stanu, príprava a udržiavanie ohniska, základy prvej pomoci, kondičná telovýchovná príprava a pod.).

7. Riaditeľ školy môže poveriť vedením výletu učiteľa alebo iného pedagogického pracovníka, ktorý má dobré organizačné schopnosti a primerané odborné skúsenosti pre plánovaný typ akcie. Ďalší pedagogickí a odborní sprievodcovia (inštruktori, zdravotníci) sú povinní dodržiavať príslušné bezpečnostné predpisy a dôsledne zabezpečovať odborný dozor na výlete. Učiteľom alebo iným pedagogickým pracovníkom, ktorí sú poverení  vedením výletu, sa zakazuje brať so sebou vlastné deti, ak nie sú žiakmi príslušných tried alebo škôl zúčastnených na školskom výlete.

8. Na výlety, pri ktorých sa používajú dopravné prostriedky, škola zabezpečí vyhradené autobusy .Školské zájazdové autobusy musia byť označené viditeľným nápisom "Školský zájazd". V autobuse musia žiakov sprevádzať najmenej dvaja sprievodcovia. Harmonogram výletu musí byť zostavený tak, aby sa zabezpečila primeraná regenerácia vodiča a žiakov.

Škola v spolupráci s cestovnou kanceláriou alebo dopravným podnikom (prípadne iným závodom) je povinná žiadať, aby sa na školské zájazdy prideľovali len autobusy v dobrom technickom stave a so skúseným vodičom.

9. Program výletov nesmie byť nahustený, aby sa účastníci nenáhlili a aby sa nezvyšovala rýchlosť jazdy na úkor jej bezpečnosti.

10. Pri výletoch do hôr musia sprievodcovia so žiakmi postupovať len po určených turistických značkách, nedovolia žiakom používať skratky. Horolezecké túry so žiakmi sa nepovoľujú. Žiaci môžu využívať uzavreté lanovky, otvorené sedačky môžu používať žiaci  od 7. ročníka základných škôl.

11. Ak si trasa školského výletu vyžaduje prechod cez vodnú plochu, môžu sa pri preprave použiť len verejné hromadné vodné dopravné prostriedky, ktoré sa môžu obsadzovať len do prípustného zaťaženia.

12. Na výletoch možno povoliť kúpanie len na kúpaliskách schválených úradom verejného zdravotníctva. Pri kúpaní v prírodných tokoch musí byť priestor vopred preskúmaný a vyhradený. Kúpanie v nebezpečných prírodných tokoch sa zakazuje. Žiaci, ktorí nevedia plávať, môžu sa zdržiavať výlučne v priestore označenom pre neplavcov pod vedením inštruktora.

Pri kúpaní sa môže do vody vstúpiť najviac 10 žiakov s plaveckými čiapkami na hlave /farebne odlíšenými/ pod dozorom jedného učiteľa (inštruktora). Pri kúpaní musí zabezpečiť dozor osoba, ktorá vie plávať a poskytnúť prvú pomoc.

13. Člnkovanie je povolené len v stojatých vodách a na strážených vodných plochách tam, kde to štatút riek povoľuje. Na člnku musí byť sprievodca, ktorý je dobrým plavcom. Pri člnkovaní musí mať každý žiak na sebe záchranný pás (vestu).

14. Pri zvýšenom stave vody sa plávanie, kúpanie a člnkovanie prísne zakazuje. Na rozvodnených vodných hladinách sa nedovoľuje ani prevoz na verejnom dopravnom prostriedku.

15. Žiaci musia na výlete bezpodmienečne rešpektovať príkazy vedúceho, inštruktorov a horskej služby, v mestách aj pokyny príslušníkov polície. Bez dovolenia sa nesmú vzdialiť, rozchádzať, porušovať program. Žiaci, ktorí na výlete porušili disciplínu, prípadne, ktorí sa vo vode pokúšali prekročiť stanovené obmedzenia musia bezodkladne vyjsť z vody a ďalší pobyt vo vode sa im môže podľa vážnosti priestupku obmedziť alebo celkom zakázať.

16. Pri organizovaní výletov v chránených oblastiach ako aj v horských oblastiach dodržujú vedúci výletov pokyny horskej služby a platné nariadenia príslušných kompetentných orgánov o predchádzaní úrazovosti a zabezpečovaní verejného poriadku.

17. Na výletoch, rovnako ako v škole sa prísne zakazuje piť alkoholické nápoje, fajčiť alebo užívať omamné prostriedky.

18. Odporúčanou dobou na uskutočnenie výletov sú mesiace máj a jún, resp. obdobie po koncoročnej klasifikačnej porade. V prípade realizácie projektu môže riaditeľ školy povoliť aj iné mesiace počas školského roka.

19. Pedagogický dozor môže vykonávať iba pracovník z kategórie pedagogických zamestnancov. Nie je možné ho nahradiť napr. z radov rodičov detí resp. príbuzných. Môžu sa zúčastniť, ale s tým, že budú nápomocní v organizačno-technických záležitostiach , čím sa pedagogický zamestnanec môže stopercentne venovať iba pedagogickému dozoru.

20. Na jeden pedagogický dozor počas výletu je určený počet žiakov podľa vyhlášky k danej akcii. Povinnou výbavou sú reflexné vesty.

21. Program výletu/exkurzie/školy v prírode naplánovať so zreteľom na vek, schopnosti a dispozície zúčastnených žiakov tak, aby nebolo ohrozené zdravie a bezpečnosť detí a pedagogického dozoru.

22. Miesto začiatku a ukončenia školského výletu alebo exkurzie je pred budovou školy (ak nie je s písomným súhlasom zákonného zástupcu žiaka dohodnuté inak).

23. Škola môže organizovať ako súčasť vyučovania exkurzie. Miesto a čas exkurzie vychádzajú z požiadaviek učebných osnov a školského vzdelávacieho programu. Žiaci jedného ročníka sa môžu v školskom roku zúčastniť najviac na troch exkurziách trvajúcich viac ako 4 vyučovacie hodiny.

24. Náklady, ktoré sú spojené s účasťou na školskom výlete alebo exkurzii, si žiaci hradia z vlastných prostriedkov; ak nie je s riaditeľom školy dohodnuté inak.

25. Žiaci, ktorí sa týchto akcií z akýchkoľvek dôvodov nezúčastnia, musia absolvovať náhradné vyučovanie podľa rozhodnutia riaditeľa školy a pokynov triedneho učiteľa.

26. Z miesta konania podujatia možno žiaka uvoľniť len na základe písomného súhlasu jeho zákonného zástupcu.

 

Čl. III

Organizácia výletu/exkurzie/školy v prírode

1. Každý školský výlet, exkurzia, výcvikový zájazd alebo iné hromadné školské podujatie musí byť organizačne dôsledne zabezpečené.

Plán organizačných opatrení vopred pripraví triedny učiteľ alebo pedagogický pracovník poverený vedením akcie a predloží ho so zdôvodnením riaditeľovi školy na schválenie.

Plán musí obsahovať:

  • názov a zámer akcie,
  • termín, trasu a miesto pobytu,
  • počet účastníkov, z toho   a/ počet žiakov , b/ počet sprievodcov,
  • meno vedúceho a počet členov pedagogického dozoru, príp. kategóriu a počet odborných pracovníkov /inštruktori, zdravotník a pod./,
  • miesto a hodinu zrazu, miesto a približnú hodinu rozchodu /návratu/, - spôsob dopravy,
  • podrobný program na každý deň,
  • podmienky stravovania a ubytovania, osobitné bezpečnostné opatrenia, rozpočet a spôsob úhrady.

Pri uskutočňovaní školského výletu, exkurzie, školy v prírode je organizátor tejto akcie povinný:

  • Oboznámiť rodičov s cieľom, organizačným zabezpečením a s podrobným programom výletu/exkurzie/školy v prírode a zabezpečiť písomný súhlas rodičov, resp. ich zákonných zástupcov s účasťou ich dieťaťa na výlete/exkurzii/školy v prírode (informovaný súhlas).
  • Informovať ich aj o tom, že zákonní zástupcovia žiakov sú povinní informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti, zdravotných problémoch alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výletu/exkurzie/školy v prírode.
  • Preukázateľne oboznámiť rodičov (zákonných zástupcov) žiakov s ošatením, výbavou a výstrojom potrebným k účasti na výlete/exkurzii/v škole v prírode.
  • Oboznámiť rodičov s miestom a časom zhromaždenia, odchodu a ukončenia školského výletu/exkurzie/ školy v prírode najneskôr týždeň pred konaním akcie.
  • Zabezpečiť informovaný súhlas rodičov v prípade organizovania voľného rozchodu žiakov na určitý čas ako súčasti výletu/exkurzie.
  • Zabezpečiť možnosť telefonického kontaktu vedúceho výletu/exkurzie/ školy v prírode počas celej doby konania výletu/exkurzie/ školy v prírode s rodičmi žiakov a s vedením školy.
  • Menný zoznam žiakov, ktorí sa nezúčastnia výletu/exkurzie/ školy v prírode odovzdá vedúci výletu/exkurzie/ školy v prírode riaditeľovi školy najneskôr 2 dni pred konaním výletu/exkurzie/školy v prírode.
  • Poučiť žiakov o zásadách bezpečného správania sa, o nebezpečenstvách spojených s pobytom v prírode, o dopravných a ekologických predpisoch, o možných rizikách a následných výchovných opatreniach. Dokladom o uskutočnenom poučení je záznam o poučení s osnovou poučenia ako aj zápis v triednej knihe.
  • Zabezpečiť, aby každý žiak mal k dispozícii svoj preukaz zdravotnej poisťovne.
  • Zabezpečiť vybavenú lekárničku.
  • Zabezpečiť dostatočný počet pedagogického dozoru, vhodný dopravný prostriedok a ubytovacie zariadenie.
  • Zabezpečiť vyplnenie tlačiva o organizačnom zabezpečení školskej akcie „Plán organizačného zabezpečenia školskej akcie“(rámcová osnova výletu/exkurzie) a predložiť ich na odsúhlasenie riaditeľovi školy najneskôr 2 pracovné dni pred konaním výletu/exkurzie/ školy v prírode.
  • Podať riaditeľovi školy alebo zástupkyni riaditeľa písomnú správu o priebehu akcie (vyhodnotenie akcie) najneskôr do 3 dní.

 

Čl. IV                                                                                                                              Organizácia vychádzok

1. Vychádzky sa na škole organizujú ako súčasť vyučovania. Na vychádzku sa vyberajú objekty, ktoré sú čo najbližšie k sídlu školy a dajú sa absolvovať počas 1, maximálne 2 vyučovacích hodín. Musia byť obsahovo viazané na preberané učivo a spravidla sú súčasťou časovo-tematických plánov.

2. Pri odchode na vychádzku mimo areál školy je pedagogický zamestnanec, ktorý vychádzku organizuje, povinný oznámiť riaditeľovi školy cieľ a miesto vychádzky, počet žiakov a predpokladaný návrat do školy. Vychádzku učiteľ zapíše do zošita nato určeného.

3. Ak sa krátkodobej vychádzky zúčastňuje viac ako 20 žiakov, učiteľ si vopred zabezpečí ďalší pedagogický dozor nad žiakmi a túto skutočnosť oznámi riaditeľovi školy najneskôr v deň vychádzky pred 1. vyučovacou hodinou.

 

Čl. V

Záverečné ustanovenia

1. Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov , žiakov a rodičov ZŠ s MŠ Hermanovce.

2. So smernicou musia byť oboznámení všetci zamestnanci školy, rodičia a žiaci.

3. Táto smernica je zverejnená na webovom sídle ZŠ s MŠ Hermanovce  v časti

„SMERNICE“.

4. Smernicu vypracoval riaditeľ školy.

5. Smernica 2/2020 nadobudla účinnosť dňa 20. januára 2020.

6. Formálna úprava smernice prerokovaná v pedagogickej rade dňa 28. 08. 2023.

 

 

.................................................

        Mgr. Eduard Michálek

  riaditeľ školy

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Hermanovce
    Hermanovce 374
    pošta Hendrichovce
    082 35
  • ZŠ: +421 514 594 287

    MŠ: +421 903 527 154

    JEDÁLEŇ: +421 910 997 566

Fotogaléria