Platba ŠKD - školský poriadok

ŠKD

Základná škola s materskou školou HERMANOVCE  374, 082 35, okr. Prešov

Vnútorný poriadok školy- Školský klub detí (ŠKD)

V súlade s vyhláškou MŠ SR § 119 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov ustanovuje o školských kluboch detí a v súlade so Školským poriadkom ZŠ s MŠ Hermanovce je ŠKD zriadený ako súčasť    ZŠ s MŠ Hermanovce 374, 082 35.

1. Riadenie a organizácia ŠKD

1. Školský klub detí ( ŠKD) riadi riaditeľ školy.
  2. Výchovno- vzdelávaciu činnosť riadi vychovávateľ/ka.

2. Prevádzka ŠKD

1. ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja, štátnych sviatkov a prázdnin od 11,00 do 16,00 hod.
  2. Ranné schádzanie žiakov je od 6,30 hod. v priestoroch MŠ. Dieťa je povinné mať vlastné prezuvky. Rodič pred nástupom odovzdá čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa. Keď dieťa preruší dochádzku na viac ako 7 dní, rodič je povinný odovzdať nové prehlásenie.
  3. ŠKD sa riadi režimom dňa a plánom výchovno- vzdelávacej činnosti.

3. Zaraďovanie žiakov

1. Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok, najneskôr však do 15. septembra príslušného roka na základe písomnej prihlášky podanej rodičom, alebo zákonným zástupcom. Žiaci do 1. ročníka sa predbežne prihlasujú pri zápise do 1. ročníka, zoznam sa aktualizuje na začiatku školského roka.
  2. Žiaci za zaraďujú momentálne do jedného oddelenia ročníka 1- 4.

4. Výchovno- vzdelávacia činnosť

1. Výchovno- vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na činnosť oddychového, rekreačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktorá sa uskutočňuje na oddelení ŠKD.
  2.  Žiakom v ŠKD sa umožňuje účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti v škole i mimo školy.
  3. V oblasti rekreačného charakteru,( vychádzkami, výletmi, športovými aktivitami) sa umožňuje žiakom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom v prírode na vzduchu.  Takýmto spôsobom rozvíjať zdravý telesný vývoj žiakov.
  4. V rámci činnosti ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia, ktoré po dohode s rodičom prípadne zákonným zástupcom sú hradené individuálne, podľa záujmu žiaka.
  5. Súčasťou výchovno- vzdelávacej činnosti je aj stravovanie žiakov. V prípade neprítomnosti žiaka odhlášky z obedov zabezpečujú rodičia(zákonný zástupca).
  6. Strava je podávaná v školskej jedálni v rámci samoobslužných činností v ŠKD.
  7. Výchovno- vzdelávaciu činnosť ŠKD vykonáva pedagogický zamestnanec- vychovávateľ/ka.
  8. Na záujmovú a rekreačnú činnosť ŠKD sa využívajú triedy, ihriská a iné objekty školy, ale aj zariadenia mimo školy.
  9. Na činnosť v ŠKD sa budú využívať aj prostriedky z príspevku na ŠKD.

5. Dochádzka žiakov

1. Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu z ŠKD, poprípade záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie rodič v žiadosti o prijatie do ŠKD. Prípadné zmeny v dochádzke a o spôsobe odchodu žiaka, oznamuje rodič (zákonný zástupca) písomne.
  2. Žiak z ŠKD môže byť uvoľnený (ak to nie je uvedené na zápisnom lístku), len na základe písomného oznámenia rodiča(zákonný zástupca).
  3. Žiak, ktorý neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 za sebou nasledujúcich dní, alebo 12 dní v mesiaci, sa vyradí zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.
  4. Žiaka nemožno v priebehu školského roka prihlásiť do ŠKD.
  5. Vychovávateľ dva dni vopred písomne oboznamuje rodičom(zákonný zástupca) o činnostiach, ktoré sa konajú mimo školy, zároveň oboznamuje rodičov (zákonný zástupca) o zmene príchodu žiakov do školy z návštevy podujatia.

6. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov.

1. Za bezpečnosť žiakov v ŠKD zodpovedá od príchodu do ŠKD až po odchod vychovávateľ/ka ŠKD, alebo zastupujúca osoba.
  2. Príchod žiakov do oddelenia ŠKD v rámci školy zabezpečuje vychovávateľ/ka.
  3. Pri hrách a inej činnosti je vychovávateľ/ka povinný poučiť žiakov o bezpečnosti.
  4. V prípade úrazu poskytne vychovávateľ/ka prvú pomoc, oznámi to vedeniu školy a napíše záznam o školskom úraze a ihneď informuje rodičov. Po poskytnutí prvej pomoci zabezpečí bezpečnosť ostatných žiakov.
  5. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané. Platia pravidlá Školského poriadku.
  6. Žiak musí mať hygienické vrecúško a prezuvky.
  7. Straty v uzavretých priestoroch ŠKD vybavuje rodič (zákonný zástupca) v spolupráci s vychovávateľom a vedením školy. Za straty, spôsobené nedodržaním pokynov vychovávateľa a Školského poriadku školy, škola neručí.
  8. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu školy zodpovedá za žiakov vychovávateľ/ka až do ich rozchodu.
  9. Čas a spôsob odchodu žiakov z ŠKD je určený podľa pokynov rodiča(zákonný zástupca), ktorý písomne uvedie v žiadosti o prijatie do ŠKD. V prípade sprievodu inou osobou rodič (zákonný zástupca)  uvedie meno a priezvisko poverenej osoby.
  10. V prípade ak žiak odchádza z ŠKD  bez doprovodu  je rozchod žiakov pred školou.

7. Príspevok na úhradu za pobyt v ŠKD

1. Príspevok v ŠKD je 7,- eur. mesačne za žiaka.
  2. Príspevok sa uhrádza každý mesiac do 15. dňa v mesiaci iba bankovým prevodom.
  3. Príspevok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktorý strávi žiak v ŠKD.
  4. Ak rodič (zákonný zástupca) odhlási žiaka z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie poplatku. Nárok na neplatenie má rodič (zákonný zástupca) vtedy, ak žiak vymešká celý kalendárny mesiac a to zo zdravotných dôvodov žiaka.
  5. Pokiaľ rodič neuhradí stanovený príspevok za pobyt žiaka v ŠKD a platba je v omeškaní 30 a viac dní, vedenie školy rozhodne o vyradení žiaka z ŠKD.
  6. Počas činnosti ŠKD platia ustanovenia Školského poriadku ZŠ s MŠ Hermanovce.
  7. Nerešpektovanie školského poriadku je zapísané v elektronickej žiackej knižke Edupage. Tri zápisy za porušenia disciplíny je dôvodom na vylúčenie žiaka z dochádzky v ŠKD.

Mgr. Michálek Eduard